Επισκέψεις - δράσεις του ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ σε Σχολικές Μονάδες

Επίσκεψη στο Δημοτικό Σχολείο της Βολισσού  και στο Νηπιαγωγείο Λιβαδίων πραγματοποίησε το ΚΕΔΑΣΥ Χίου στις 2-2-24 και 26-2-24 αντίστοιχα, με σκοπό την παρατήρηση των μαθητών και τη συζήτηση με τους εκπαιδευτικούς για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν. Δόθηκαν ιδέες-προτάσεις παρέμβασης από την Ψυχολόγο  Ρε Χρυσοβαλάντω, την Εκπαιδευτικό Ειδικής Αγωγής Τσολακίδου Νικολέτα -Όλγα, τη Νηπιαγωγό Σκουφάρα Γεωργία και την Κοινωνική Λειτουργό Ματθαίου Χριστίνα. Τα μέλη της Δ.Ο. υλοποίησαν δράση σε σχέση με την οργάνωση του χρόνου μελέτης στο σπίτι. Στην επίσκεψη συμμετείχε ο Σύμβουλος Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Βούλγαρης Κωνσταντίνος και η  Προισταμένη του ΚΕΔΑΣΥ Χίου Μούνδρου Χριστίνα. Τα μέλη της Δ.Ο. προσκάλεσαν στην έδρα του ΚΕΔΑΣΥ τις εκπαιδευτικούς για την από κοινού υλοποίηση εξατομικευμένων προγραμμάτων για τους μαθητές που υποστηρίζουν.