Επισκέψεις σε Οινούσσες και Ψαρά

Τετάρτη 24/05/2023 και Παρασκευή 26/05/2023 η ομάδα του ΚΕΔΑΣΥ Χίου μετέβη στις σχολικές μονάδες Οινουσσών και Ψαρών, όπου  πραγματοποίησε βιωματικές δράσεις με θέμα την Αναπηρία σε μαθητές/τριες Νηπιαγωγείου, Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου.

Ήταν μια καταπληκτική εμπειρία για κάθε μαθητή/τρια , ο οποίος «πέρασε από τέσσερις σταθμούς» βιώνοντας μια αναπηρία κάθε φορά (κινητική αναπηρία, τύφλωση και κώφωση). Με την ολοκλήρωση των σταθμών οι μαθητές/τριες μετείχαν σε σχετικό ομαδικό παιχνίδι, ενώ  από το αποτέλεσμα των δράσεων  φάνηκε να επιτεύχθηκε ο στόχος της παρέμβασης.

Ακολούθησε παρουσίαση σχετική με τις Υπηρεσίες του ΚΕΔΑΣΥ, συζητήθηκε και αναλύθηκε το θέμα της αναπηρίας και των δυσκολιών που μπορεί ένας μαθητής καθώς και οι γονείς του να αντιμετωπίσουν. Προς επίρρωση της παρέμβασης παρουσιάστηκε  μια Μελέτη Περίπτωσης Μαθητή, που έδωσε το έναυσμα για περαιτέρω συζήτηση με γονείς των μαθητών/τριων, στην οποία απαντήθηκε πληθώρα ερωτημάτων.

Ευχαριστούμε το Δήμο Ψαρών και το Δήμο Οινουσσών που συνέβαλαν στην μετακίνησή μας. Ευχαριστούμε τα σχολεία, τους γονείς και τους μαθητές για την υποστήριξη και την ανταπόκρισή τους.